
Kako očistiti veš mašinu od kamenca: 7 najboljih metoda
Nakupljanje kamenca može oštetiti mašinu. Saznajte kako očistiti veš mašinu od kamenca brzo i jednostavno, uz kućna ili specijalna sredstva. S vre...
Želite uzgajati vlastite biljke, ali imate samo balkon? Ne brinite – pokazat ćemo vam kako vaš balkon može postati prava zelena oaza.
Ako imate samo balkon ili krovnu terasu, vjerovatno se pitate šta uopće možete saditi i kako to održavati. Pogled na prazne zidove i poluosušenu saksiju može djelovati obeshrabrujuće. A kada je prostor ograničen, nema mjesta za pogreške.
Zato smo vam pripremili kompletan vodič koji će vam pomoći da svaki pokušaj sadnje uspije. Otkrivamo najbolje cvijeće, povrće i začinsko bilje za uzgoj na balkonu, kao i savjete za maksimalno iskorištavanje prostora i rješenja za najčešće probleme.
Prije nego započnete svoj balkonski vrt, važno je znati koliku težinu vaš balkon može podnijeti. Vlažna zemlja, kamen i terakota saksije mogu biti teži nego što izgledaju. Zato razmislite o lakšim varijantama – plastične ili smolaste saksije, kao i lagani supstrati posebno dizajnirani za sadnju u posudama. Ako je vaš balkon izložen vjetru, obavezno pričvrstite lagane saksije kako se ne bi prevrnule.
View this post on Instagram
Najvažniji korak za uspješan vrt na balkonu jeste pravilan izbor biljaka. Možda ćete morati zaboraviti na 10-metarske magnolije, ali postoji mnogo biljaka koje savršeno uspijevaju u posudama.
Cvijeće: Ljetne sezonske biljke poput koleusa, begonija, petunija, osteospermuma i vodenika unose živost od kasnog proljeća do jeseni. Sukulenti su također odličan izbor – jednostavni su za održavanje i lijepo izgledaju.
Povrće i začinsko bilje: Mnoge jestive biljke odlično uspijevaju u saksijama – od paradajza i salate do ruzmarina i peršuna.
Ako vaš balkon gleda na istok, zapad ili sjever, vjerovatno dobijate ograničenu količinu sunčeve svjetlosti. Zbog dodatne sjene koju prave zidovi i tende, vaš balkon može biti vrlo taman. Ipak, mnogo biljaka voli sjenu:
Salata, rukola, peršun i čubar bolje uspijevaju u polusjeni jer tada ne prelaze prerano u sjeme.
Hosta, begonija, heuchera, geranijum i paprati idealne su za uljepšavanje sjenovitih prostora.
Ako vam je balkon osunčan, pogotovo uz staklenu ogradu koja stvara efekat staklenika, birajte biljke otporne na sušu i jaku svjetlost:
Lavanda, ruzmarin i origano savršeni su mediteranski začini koji obožavaju sunce. Pelargonije, stachys i sukulenti dodat će boju i miris.
Mnogi balkoni su izloženi jakom vjetru – to može oštetiti cvjetove i isušiti biljke. Ako možete, napravite zaklon od vjetra i dodatno učvrstite saksije i namještaj.
Birajte biljke koje prirodno uspijevaju u obalnim, vjetrovitim uslovima – one su otpornije i izdržljivije.
View this post on Instagram
Kad je prostor ograničen, svaki centimetar je dragocjen. Ako možete montirati saksije ili rešetke na zidove, dobijate dodatni prostor i dekorativni efekat.
Napravite vertikalni vrt, sadite salate u zidne žardinjere ili oplemenite prostor puzavicama.
Jasmin (Jasminum x stephanense) savršeno raste u velikim posudama i tokom ljeta stvara mirisne cvjetove.
Ako ne možete bušiti zidove, uzgojite grašak mirisni ili klematis u većoj saksiji i postavite drvenu konstrukciju (wigwam) direktno u zemlju.
View this post on Instagram
Ne treba vam dvorište da biste uzgojili vlastito povrće! Balkon može postati prava mini-bašta.
Idealne jestive biljke za saksije: paradajz, salata, mrkva, krompir, peršun, bosiljak, timijan. Umjesto specijalnih posuda, iskoristite plastične torbe za kupovinu ili drvene kutije obložene starom vrećom za zemlju – samo ne zaboravite izbušiti drenažne rupe!
Bez obzira na to imate li mali balkon ili veliku terasu, uz pravi izbor biljaka i nekoliko praktičnih trikova, vaš prostor može procvjetati u pravom smislu riječi. Uzgoj na balkonu je jednostavan, kreativan i – nadasve – zadovoljavajući!
justhavealook/iStock/Getty Images Plus