
Kako očistiti veš mašinu od kamenca: 7 najboljih metoda
Nakupljanje kamenca može oštetiti mašinu. Saznajte kako očistiti veš mašinu od kamenca brzo i jednostavno, uz kućna ili specijalna sredstva. S vre...
Ako primijetite da listovi vaše biljke djeluju prošarano ili deformisano, mogući krivac su paukove grinje.
Ovi sićušni člankonošci teško su uočljivi golim okom, brzo se razmnožavaju i ostavljaju fine mreže po biljkama. Toliko su mali da mogu neprimjetno ući u dom, čak i na odjeći.
U nastavku pročitajte savjete stručnjaka kako da prepoznate infestaciju paukovih grinja, kako ih se riješiti i šta da uradite kako biste spriječili njihovu pojavu.
„Paukove grinje su jedne od najčešćih – i izuzetno frustrirajućih – štetočina i za sobne i za vrtne biljke“, kaže Josh Brown, vlasnik rasadnika mesožderki Predatory Plants.
Domovi predstavljaju savršeno stanište za ove grinje. „Uživaju u toplim prostorima sa niskom vlagom, što su uobičajeni uslovi u većini domaćinstava“, objašnjava Melinda Myers, stručnjakinja za vrtlarstvo. Dodaje da najčešće napadaju biljke koje su već pod stresom, što je često slučaj s tropskim vrstama koje rastu u zatvorenom prostoru.
Iako postoji više vrsta grinja, paukove grinje su najčešći problem kada su u pitanju sobne biljke. „Paukove grinje su najzastupljenije, ali ciklamine grinje i široke grinje također mogu ponekad napasti biljke – one su još sitnije i ne prave mreže“, kaže Myers.
Možda vaša biljka zapravo ima predatorske grinje koje se hrane paukovim grinjama. Ako je biljka prethodno boravila u stakleniku gdje su korištena biološka sredstva zaštite, to može biti slučaj. „Najveća razlika između predatorskih i običnih paukovih grinja je u tome što se predatorske mogu vidjeti golim okom, dok su obične uočljive tek pod povećalom“, objašnjava Brown.
Prepoznavanje simptoma infestacije ključno je za pravovremenu reakciju. „Paukove grinje imaju usta poput igle“, kaže Myers. „Koriste ih da probodu površinu lista i isisaju sok.“
Brown dodaje da ova radnja ostavlja male bijele tačke – prošaranost – najčešće u blizini glavnih žila lista. „Kod jače infestacije, listovi se savijaju prema unutra i prekriveni su finom mrežom.“
Ako sumnjate na grinje, Myers savjetuje da uzmete povećalo i ispod lista postavite bijeli papir. Zatim lagano protresite list i posmatrajte da li se sitne tačkice pomjeraju po papiru. „Često mogu osjetiti i hrapavost od njihovih izmeta i presvučenih egzoskeleta“, kaže Myers. „Kao i insekti, grinje odbacuju vanjski oklop dok rastu.“
Izolujte novu biljku
Iako zvuči drastično, najbolje je svaku novu biljku držati odvojeno od ostalih nekoliko sedmica kako biste na vrijeme primijetili potencijalne štetočine.
Očistite listove
Brisanjem listova ne samo da uklanjate grinje, već i prašinu koja blokira svjetlost. Myers preporučuje da za biljke s glatkim listovima koristite vlažnu krpu, a za one sa dlačicama – četkicu za šminku.
Smanjite stres biljke
Biljke koje su pod stresom podložnije su napadu grinja. Pobrinite se da dobijaju dovoljno svjetlosti i vlage kako bi bile zdrave i otporne.
Povećajte vlagu
Budući da grinje vole suhu sredinu, povećanje vlažnosti može ih odvratiti. Grupisanjem biljaka povećava se količina vlage u zraku, jer svaka biljka kroz transpiraciju vlaži okolinu. Također možete postaviti biljke na podmetače s vodom, vodeći računa da saksije ne stoje direktno u vodi – isparavanje povećava vlagu oko biljaka.
Voda i sapun
Jedan od načina da se riješite grinja jeste da listove prebrišete mješavinom sapuna i vode. Brown savjetuje da u jednu čašu vode dodate par kapi tečnog deterdženta, pa u tu mješavinu umočite krpu i temeljito prebrišete listove, stabljike i donje strane listova. Nakon toga, isperite sve ostatke sapuna sa biljke i zemlje.
Hortikulturna ulja
Myers preporučuje upotrebu prirodnih ulja poput neem ulja, koja ubijaju grinje u svim fazama razvoja. Ulje prekriva njihova tijela, sprječava disanje i dovodi do njihovog uginuća. Nanesite zaštitu na gornju i donju stranu listova i stabljike. „Pošto se radi o sredstvima koja djeluju kontaktno, tretman je potrebno ponavljati jer je lako preskočiti neke grinje“, upozorava Myers.
Isprskajte vodom
Jaki mlaz vode može da ukloni dio grinja, ali nije dovoljan ako se primijeni samo jednom. „Tuširanje bilja vodom može pomoći, ali nije efikasno kao samostalna metoda“, kaže Brown. „Mnoge grinje se kriju u pukotinama i donjoj strani lista, gdje voda teško dopire.“ Postupak ponavljajte sedmično kako biste spriječili povratak grinja.
Privucite prirodne neprijatelje
Ako imate uslove da biljku iznesete napolje, Brown savjetuje da to učinite. „Paukove grinje imaju mnogo prirodnih neprijatelja, poput bubamara, koje ih mogu efikasno suzbiti.“
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Jennifer Seeman/Getty Images Plus